Knižní okénko

Dívej se Vzhůru k obloze

Brandon Sanderson prolétnul v loňském roce bookstagramem rychleji než vesmírná loď, a tak jsem se rozhodla, že bych i já měla konečně jeho tvorbu zakusit na vlastní pěst. Tento autor, jehož díla překládá nakladatelství Talpress, se soustředí převážně na fantastiku, nicméně Vzhůru k obloze patří pod žánr sci-fi. A vzhledem k tomu, že se cílová skupina tohoto díla pohybuje v young adult světě, řekla jsem si, že nejmoudřejší bude začít právě s ním! A tak, když přišel leden a s ním má každoroční spolupráce s MegaKnihami, můj výběr nemohl padnout jinam!

Autor nás zde seznamuje s mladou dívkou Spensou, jež chce odmalička létat ke hvězdám – stejně jako její otec, jeden z nejlepších pilotů, kteří kdy planetu Detritus chránili před nepřátelskými Krelly. Jenže při velkém souboji se projevil jako zbabělec a své dceři tak i posmrtně na prsa připnul stejný odznak. Spensa se přesto nevzdává a doufá, že se jí po letech pilného studia podaří splnit předpoklady, aby mohla nastoupit do vojenského výcviku na roli hvězdné stíhačky. Ve světě, kde jste ale souzeni činy jiných, je to těžký úkol. Spensa se všem okolo snaží navzdory předsudkům ukázat svou odvahu a i přes varování ostatních nepřestává dbát na radu svého otce a míří výš.

Kniha si mě už od prvních stran získala. Začíná prologem, v němž zemře Spensin otec – nic neočekávaného, přesto vás ale autorův styl tak pohltí, že musíte číst dál, i když vlastně víte, co se stane. A tohle nutkání mě neopustilo ani v průběhu dalšího čtení; stránky jsem obracela v napětí a na úplném konci jsem zůstala konsternovaná a myslela na jediné: potřebuju další díl.

Autor si mě u knihy nicméně nedržel jen díky skvělému stylu psaní. Brzy jsem zjistila, že se neštítí vůbec ničeho. Připravte si kapesníčky, protože Sanderson vraždí na potkání a nemá slitování vůbec s nikým. Zhruba v půlce jsem se tak rozhodla své puse ušetřit to věčné otevírání v úžasu a knihu dočetla s otevřenými ústy. Zvraty byly zkrátka zvládnuté na jedničku.

A to jsem se ještě nedostala k postavám, mému absolutnímu favoritovi. Dlouho jsem nečetla knihu, v níž bych si zamilovala úplně všechny. Ale tady se mi to podařilo, ať už to byl záporák, klaďas, mluvící vesmírná loď nebo slimák, Sanderson je napsal s takovým smyslem pro detail a lidstvím, že jsem je zkrátka nemohla nemít ráda. Sama Spensa si mě pak získala úplně nejvíc. Takhle má vypadat hlavní hrdinka v young adult knize! Jasně, ze začátku byla trochu na facku, ale ten vývoj, kterým si projde, pak stojí za to. Uvědomění, že na všechno není sama, není nejlepší a musí si nechat umět pomoct… To je něco, s čím určitě bojuje víc z nás a já sama jsem se s tím mohla dokonale ztotožnit.

Ani s výstavbou světa autor nešlápnul vedle, celé je to vymyšlené naprosto úžasně. Od nějakého třídního rozčlenění přes politiku až po školní systém, vše dává smysl a v mnohém se to podobá světu skutečnému, jen je tam o trochu víc mimozemšťanů a vesmírných stíhaček.

Od autora jsem měla velká očekávání a ani v nejmenším mě nezklamal. Vzhůru k obloze jsem si zamilovala a už se těším, až se vrhnu na jeho další tvorbu. Pokud máte rádi knížky s nezávislými, inteligentními a vtipnými hrdinkami a promyšlenou zápletkou, myslím, že ani vy neuděláte chybu, když se do téhle sarkasmem a vtipem nasáklé sci-fi pustíte!

2 komentáře

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial